Obě švédské automobilky Volvo a Saab donedávna vlastnily americké automobilové koncerny. Zatímco Volvo patřilo Fordu, mladší Saab se stal součástí General Motors. Připomeňme si začátky Saabu, spojené s aerodynamickými typy 92 až 96...
Leteckou továrnu SAAB (Svenska Aeroplan Aktiebolaget) založila v roce 1937 skupina podnikatelů poblíž švédského Trollhättanu a zahájila v ní licenční výrobu německého bombardéru Junkers a amerického bitevního letounu Northrop. Nedlouho potom začala s výrobou vlastních typů letadel a po skončení druhé světové války se pustila i do výroby automobilů.
U zrodu automobilů Saab stál letecký konstruktér Gunnar Ljungström (stal se prvním ředitelem firmy), závodník Rolf Mellde (pověřený vývojem motorů) a návrhář Karl Eric Sixten Andersson, používající umělecké jméno Sason. Mezi jeho pozoruhodnými návrhy z předválečných let (velkoprostorový vůz, aerodynamický a sportovní sedan) byl i koncept čtyřdveřového osobního vozu s pohonem předních kol, ze kterého vyšel první sériově vyráběný automobil značky Saab.
Prototyp
Základní koncepce připravovaného vozu byla hotova v únoru 1946. K pohonu předních kol dvoudveřového vozu s aerodynamickou karoserií byl určen dvoudobý, napříč uložený dvouválec. Švédové se zajímali i o nákup motorů československé značky Aero, jehož úspěšný model Minor měl podobnou koncepci, ale neuspěli. Nakonec se vedení Saabu rozhodlo vyvinout vlastní dvoudobý dvouválec
První prototyp připravovaného vozu z května 1947 (předtím byla vyrobena maketa) měl přísně aerodynamickou karoserii se zcela zakrytými koly, světlomety zabudované do přídě nad mřížkou chladiče a splývavou záď s dvojicí malých zadních okének. Masivní dveře byly zavěšeny vzadu a po otevření nabízely pohled do jednoduchého interiéru s dvojicí samostatných předních sedadel a zadní lavicí. K pohonu předních kol sloužil napříč uložený vodou chlazený dvoutaktní dvouválec z předválečného typu DKW Meisterklasse. Nedostatek materiálu a přestavba výrobních linek způsobily odklad sériové výroby, který byl využit k důkladnému odzkoušení dalších tří prototypů a vývoji vlastního motoru, testovaného v prototypech a ve zkušebně.